Almanya’da gurur veren tablo

Diyarbakır’lı Yıldız ailesi, Gießen yakınlarındaki Lützelinden Sanayi Merkezi’nde durgun hava, ekonomik, çevre dostu ve mükemmel ısı yalıtım malzemesi olan Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük üretecek fabrikalarını temelini attı. Görkemli temel atma töreni yapılan ve 2019 sonlarında üretime başlayacak işyerinde ilk etapta 70 kişi çalışacak.

ALMANYA‘NIN Giessen Kenti yakınlarındaki Lützelinden’de Diyarbakır’lı Yıldız Ailesi Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük (EPS-Expanded Polystyren Foam) üretecek iş merkezinin temelini atarak gurur verecek bir atılım yaptılar.

Daha önce Giessen- Heuchelheim köyünde inşaat alanında hizmet veren ve küçük çaptaki sert köpük yalıtım malzemesi ürettikleri iş yerlilerini büyütüp genişletmek için harekete geçen Cuma Yıldız, eşi Fatma ve kızları Melike Yıldız, Lützelinden’deki iş yeri merkezini satın alıp, projelerine başladılar.

Konukları selamlayan ve davetlerine katılanlara teşekkür eden Cuma Yıldız, Dortmund- Frankfurt Otobanı yakınlarındaki son derece modern yeni işyerlerinin 45 bin metrekarelik alanda büro, fabrika ve depolama bölümü olmak üzere üç bölümden oluşacağını söyledi.

Güneş enerjisinden büyük etapta faydalanacaklarını ve ilk etapta 70 kişinin çalışacağını belirten Yıldız, “İnşaat bitimi bu yıl 2019 içinde olacak” dedi.

İlk harcı birlikte koydular

Türkiye Cumhuriyet’i Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, T. C Frankfurt Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr. Bora Başaran, T.C Frankfurt Ekonomi ve Ticaret Ataşesi Tansu Günendi, SPD’li Giessen Büyükşehir Belediye Başkanı Dietlinde Grabe-Bolz, CDU’lu Giessen Belediye Başkanı Peter Neidel, CDU’lu Heuchelheim Belediye Başkanı Lars Burkhardt Steinz ve çok sayıda bürokrat ve işadamı işyeri sahipleri Yıldız ailesiyle beraberce temele ilk harcı koyup temel atma töreni gerçekleştirdiler.

Temele ilk harcı koymadan önce konuşan Giessen Büyükşehir Belediye Başkanı Dietlinde Grobe- Bolz, Türk işverenlerin kentlerinde yaptıkları yatırımın herkes için fayda sağlayacağını vurgulayıp, “Böyle bir işyerinin bölgemizde açılması mutluluk ve gurur verici “ dedi.

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı’da yaptığı konuşmasında Yıldız ailesiyle gurur duyduğunu ifade edip, ”Türkiye kökenli olan Yıldız ailesinin bu girişiminden mutluluk duyuyorum. Geçen yıl kendilerini ziyaret ettiğimde bugünkü girişimlerini yapacaklarını anlatmışlardı. Gerçekleşmesini görmek sevindirdi, gurur verdi. Cuma Yıldız ve ailesi Türkiye kökenli olmalarına rağmen Almanya’da kendilerine vatan bulmuşlar, iş yaparak bu ülkenin refahına katkı sağlıyorlar. Yıldız ailesi gibi Almanya’da 100 bini aşkın Türk kökenli vatandaşımız iş veren konumunda 500 bin kişiyi çalıştırıyorlar ve 40 milyar Euro’luk ciro yapıyorlar. Bu Almanya olduğu kadar bizimde gurur tablomuz.” diye konuştu.

Cuma Yıldız, stieren monomerin polimerizasyonuyla petrolden elde edilen, köpük haldeki kapalı gözenekli tipik olarak beyaz renkli bir termoplastik malzeme olan Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük (EPS-Expanded Polystyren Foam) ürettiklerini açıklayarak,” Özel üretimlerde taneciklerin uzun dalga ışınımı yansıtacak şekilde işlendiği gri/siyah tonlarında ürünler de mevcuttur.

Polistiren taneciklerinin şişirilmesi ve birbirine kaynaşması ile elde edilen EPS ürünlerde, taneciklerin şişirilmesi ve köpük elde edilmesi için kullanılan şişirici gaz Pentandır. Organik bir bileşen olan pentan, tanecikler içinde çok sayıda küçük gözeneklerin oluşmasını sağladıktan sonra, üretim sırasında ve üretimi takiben çok kısa sürede hava ile yer değiştirir.

Açığa çıkan pentan gazı atmosferde zaten bulunan CO2 ve su buharına-H2O’ya dönüşür. Pentanın açığa çıkmasıyla, malzemenin bünyesinde bulunan çok sayıdaki (yoğunluğa bağlı olarak 1 m3 EPS’de 3-6 milyar) küçük kapalı gözenekli hücreler içinde durgun hava hapsolur. Malzemenin % 98’i hareketsiz havadır; %2’si ise polistirendir.

Malzeme, küçük tanecikler halinde hammadde olarak temin edildikten sonra ön şişirme işleminden geçer. Bu sırada taneciklerin içindeki pentan gazı ile hava yer değiştirir ve malzemenin istenilen yoğunluğu bu aşamada büyük ölçüde sağlanır. Daha sonra özel silolarda dinlendirilen genleştirilmiş taneciklerin kalıp içerisinde su buharı yardımı ile birbirleriyle kaynaşması ve malzemenin özelliklerini kazanması sağlanır.

Tanelerin birbiri ile kaynaşması sonucunda bal peteği görünümünde, arada boşluk kalmadan birbiri ile kaynaşmış çokgenlerin oluşturduğu sürekli bir kütle meydana gelir. Daha sonraki üretim adımları ise malzemenin kullanım sahasına (ısı yalıtım amaçlı veya ambalaj malzemesi olarak) göre değişiklik gösterir.” dedi. İsa DEVEÇEKEN/ LÜTZELİNDEN

YORUM ALANI

Yorum Yok