Çocuklar Hacivat ve Karagöz ile eğlendi

Nürnberg Objektif Sahne tarafından hazırlanan “Hacivat ve Karagöz” oyunu Rodgau’da Ramazan Şenlikleri’nde çocuklarla buluştu. Hacivat ve Karagöz izleyenleri katıla katıla güldürdü.

ALMANYA’DA Nürnberg Objektif Sahne tarafından hazırlanan “Hacivat ve Karagöz” oyunu çocuklarla buluştu.
Uluslararası Demokratlar Birliği (UİD) Hessen Teşkilatı Almanya’nın Rodgau kasabasındaki Ramazan Şenlikleri’nde topluma verdiği iftar sonrası sahnelenen Karagöz ve Hacivat gölge oyunu başta çocuklardan olmak üzere yetişkinlerden de büyük ilgi gördü. Karagöz ve Hacivat’ın keyifli atışmalarını hem hayal perdesine hem sahneye yansıtan oyuna katıla katıla gülen çocuklar yanında anne ve babaları, aileleri büyük ilgi gösterdi.
Nürnberg Objektif Sahne Oyuncularından Murat Ovant’ın Hacivat , Ertuğrul Karakaya’ nın ise Karagöz rolünü başarıyla oynadığı gösteride özellikle çocukların büyülendiği mutlu oldukları görüldü. Karakaya ve Ovant, Avrupa’da Türk çocukların kendi dilleri ve kültürleriyle bağ kurmalarının önemine değinerek, “Türkçenin burada daha uzun soluklu yaşaması, çocukların ülkelerinden kopmaması için ‘Hacivat ve Karagöz’ oyunumuzla da katkı vermek istiyoruz .
Özellikle Almanya’daki yeni kuşaklara bu kültürü vermek, yaşatmak, canlı tutmak, unutturmamak için çaba gösteriyoruz.”dediler. Gösteri sonrası Hacivat  ve Karagöz’ü canlandıran Murat Ovant ile Ertuğrul Karakaya birlikte fotoğraf çektirmek isteyen çocukların isteklerini kırmayıp memnuniyetle yerine getirdiler. İsa DEVEÇEKEN/ RODGAU 

YORUM ALANI

Yorum Yok