DTGB’den İftar ve Gazetecilere plaket ödülü

DEUTSCH Türkischer Gewerbebund (Alman Türk Girişimciler Birliği DTGB) Kelsterbach Congresium Conference Center’de geniş katılımlı iftar verdi. İftar öncesi Rhein/Main Türk-Alman İşadamları Derneği (DTGB)aktif gazetecilik yapanları plaket ile ödüllendirdi.

ALMAN Türk Girişimciler Birliği DTGB ( Deutsch- Türkischer Gewerbebund Kelsterbach Congresium Conference Center’de geniş katılımlı iftar verdi. İftar öncesi Rhein/Main Türk-Alman İşadamları Derneği (DTGB)aktif gazetecilik yapanları plaket ile ödüllendirdi.

Geniş katılımlı iftar

Başta T.C. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı ,  Frankfurt Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Tansu Günendi , Frankfurt Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr. Bora Başaran, Frankfurt Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık Yıldırım,  Frankfurt Başkonsolosluğu Ekonomi Ataşesi Zeynep Akkaş Çağlar, THY Müdürü Muhammet Ensar Karabulut, Hessen Eyaleti Milletvekilleri İsmail Tipi (CDU), Turgut Yüksel (SPD), Heusenstamm Kasabası Belediye Başkanı Halil Öztaş, MÜSİAD Hessen Şube Başkanı Muhsin Kıdık,
MÜSİAD Hessen Şubesi Eski Başkanı Musa Aydın, Avrupa Türk Futbol Federasyonu Başkanı Levent Karaca, IHK Hanau Başkan Yardımcısı Salih Taşdirek olmak üzere çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı iftar yemeğinde bir konuşma yapan DTGB Başkanı Turgut Sezgin, 2001 yılında 10 kişi ile yola çıktıkları DTGB’nin şimdi 140 üyesi olduğunu dile getirip, ”Biz DTGB olarak sadece Ramazan’da değil, aynı zamanda Noel’de beraber oluyoruz. Hem içinde bulunduğumuz topluma  saygı ve beraber yaşama isteğimizi gösteriyoruz, hem de bizim üyelerimizin kutladığı özel günleri kutluyoruz. Özellikle Alman dostlarımızın da katılımı ile gerçekleştirdiğimiz faaliyetler bizim birlikte yaşama ve başarılı olma azmimizi artırmaktadır” dedi.
Turgut Sezgin, “ İftarlar sadece insanları bir araya getiren etkinlik değildir, aynı zamanda kaynaşmanın, kültürel anlayışımızın ve de paylaşımının bir göstergesidir “ diyerek Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy hakkı olan vatandaşlarımıza oy kullanmalarını tavsiye etti.

Almanya’daki toplumsal barışa katkı

İftar öncesi yaptığı konuşmasında , DTGB’nin ev sahipliği yaptığı bu iftar davetine katılmaktan memnuniyetini belirten Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, “Hepinize hoşgeldiniz diyerek sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 50 yılı aşkın bir süre önce Türkiye’nin değişik yörelerinden gelen insanlarımız bir yandan Almanya’nın ekonomik kalkınmasına önemli bir katkıda bulunurken, bir yandan farklı kültürel yapıları ve dini inançlarıyla bu ülkeye zenginlik katmışlardır. İnsanlarımız bu ülkede kurdukları sivil toplum kuruluşlarıyla kendi dini inanç ve kültürlerini yaşama imkanlarına sahip olmuşlardır. Anadolu’nun çok kültürlü yapısını ve hoşgörü kültürünü yansıtan bu oluşumlar Almanya’daki toplumsal barışa da katkı sağlamaktadır” diye konuştu.
Etkinlikte Hessen Eyaleti SPD Milletvekili Turgut Yüksel ile CDU’lu eyalet milletvekili İsmail Tipi’de selamlama konuşmalarında dünyada barış ve Türk Alman dostluğunu içeren sözleri kullandılar. Heusenstam Belediye Başkanı Halil Öztaş’da konuşmasında, çok uluslu olarak dostluk ve barış içinde yaşadıkları Heusenstam’da yabancı düşmanlığına asla izin vermeyeceklerini belirtti.

Basın ve medyaya ödül

Almanya ‘da 1974 yılından buyana gazetecilik yapan Sabah Avrupa çalışanı Uşaklı İsa Deveçeken Rhein Main Türk Alman Işadamları  Derneği (DTGB) tarafından, haber cilikte başarısı nedeniyle ödüllendirdi.
İsa Deveçeken’e plaket ödülünü Frankfurt Başkonsolosluğu Ekonomi Ataşesi Zeynep Akkaş Çağlar takdim etti.  DTGB ayrıca Frankfurt ve çevresinde basında çalışan muhabirlerede teşekkür plaketleri verdi. Etkinlik Rüsselsheim Ditib Ayasofya Camii Din Görevlisi Sedat Arslan’ın okuduğu akşam ezanıyla birlikte oruçlar açılarak, DTGB‘nin konuklara verdiği Türk mutfağından yiyecek ve içeceklerle gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

YORUM ALANI

Yorum Yok