Öykü’ye umut oldular

ALMANYA’NIN Hessen Eyaleti ve çevresinde Türkiye’de lösemi hastası 3,5 yaşındaki küçük Öykü Arın Yazıcı’yı kurtaracak iliği bulmak için gerçekleştirilen etkinliklerin bir yenisi Frankfurt alış veriş merkezi caddesi Zeil’da gerçekleştirildi.  Kampanya kapsamında Öykü ve diğer lösemi hastası çocuklar için yüzü aşkın kök hücre bağışı yapıldı.              

Antalya Üniversitesi’ne acil kendine uygun ilik bulunması beklenen küçük Öykü yanısıra kendisi gibi lösemi hastaları Bahar (23), Atakan (22) ve Mira’yı (2) kurtarmak için harekete geçen Hicran Baran, Nilgün Ergin, Dilek Örtülü, Ünzile Aksu, Müjgan Kocaman ve Ali Ekber Koç adındaki yardımsever vatandaşlarımız, “Burada ucunda pamuk bulunan bir çubukla ağızlardan örnek alıp kök hücre tiplemesi yapılıyor. Hastalara umut olmak çok güzel ve mutluluk verici bir durum, inşallah hedefe ulaşılır” dedi.

Amaç tipleme futbol bahane

Öğleden sonra akşama kadar süren tipleme etkinliğinde Öykü ve onun gibi lösemi hastaları  için Alman Kızılhaç örgütünün Düsseldorf Şubesi’nin organize yaptığı kök hücre doku tiplemesi kampanyasına çoğunluğu Türklerden oluşan iki yüze yakın kişi katıldı.
Doku tipleme kampanyasında gönüllü çalışan Hicran Baran Öykü ve Öyküler için doku tipleme gününün ilik nakli olmak için uygun doku bekleyen diğer lösemi hastalarına da ümit olduğunu kaydederek, ”Tüm Almanya insanı aylardan beri duyarlılığını gösterdi. İnşallah bu bağışlar sadece Öykü değil, başka canların kurtulmasına da vesile olacak. Hastalara uygun dokuyu bulacağımızı umuyoruz. Tek isteğimiz Öykü’yü ve onun gibileri yaşatmak. Bugün Türklerin, yarın ve başka bir güm Alman, Hırvat, Boşnak ve diğer milletlerden insanlar destekleri gurur verici. Herkes Öykü’ye yardım düşüncesinde. Güzel bir yardımlaşma ve duyarlılık örneği sergilendi“ dedi.

Duyarlı Türk aile

Etkinliğe duyunca Hanau Kenti’nden kalkıp 4 yaşındaki oğulları Kerem’le Frankfurt’a geldiklerini belirten Zonguldaklı Hilmi Kerter (47) ve eşi Gülsüm Kerter (39): “Eğer bir hastaya yardım yapabilirsek, umut olursak, çok mutlu olacağız. Türk hastalara  en iyi yardımı yine o coğrafya kökenli insanlar yapabilir” diyerek Türk vatandaşlarının özellikle Türk gençlerinin diğer DKMS etkinliklerine katılmalarını istedi.

Giessen’den geldiler

Giessen Meslek Yüksek Okulu (Fachhochschule) öğrencileri Paula Licht ve Loris Neeb adlı Alman Üniversite öğrencileri, ”Umarız bugün burada Öykü için veya başka bir çocuk için belki umut oluruz” dediler. İsa DEVEÇEKEN/ FRANKFURT

YORUM ALANI

Yorum Yok