Türk Film Festivali starta hazır

Altın Elma ödüllü Frankfurt 17. Türk Film Festivali”, 26 Kasım Pazar günü start alacak. Frankfurt Belediyesi Römer’deki basın toplantısında Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı,”Festivalimiz artık Frankfurt’un en önemli sanatsal etkinlikleri arasında” dedi.

Almanya’nın Frankfurt kentinde bu yıl 17.’si yapılacak olan ”Türk Film Festivali”, 26 Kasım Pazar günü saat 18.30’da Frankfurt Palais im Zoo’da yapılacak açılış galasıyla start alacak. Saat 22:00’de ise aynı salonda ünlü sanatçı Ziynet Salı konser verecek.

Şebnem Schaefer ile Gökhan Mumcu’nun sunacağı gala gecesinde ayrıca Ceren Aksan kemanıyla müzik dinletisi verecek. “Göçmenlerin Kaderi“ temalı Altın Elma Ödüllü festivalde ayrıca en çok izlenen filme seyirci ödülü verilecek. Türk sinemasının ünlü  yıldızları Mahmut Cevher, Bahar Öztan ve yönetmen Abdurrahman Keskiner’e ise Frankfurt Film Festivali’nin “Onur Ödülü” verilecek.

Sanatçılarla söyleşiler, paneller, sergiler, konserler ve üniversiteler arası kısa ve uzun metrajlı film yarışmalarıda festivale renk katacak. 28 Kasım Salı akşamı ise ünlü sanatçı İlhan Şeşen vereceği konserle festivale neşe ve renk katacak.

Nadide Kepçe’nin de sunuculuk yeteneğini göstereceği Türk Film Festivali’nde Altın Elma ödüllerinin verileceği tören ise 1 Aralık 2017 akşamı yapılacak. Türk Film festivalinin kapanış sunucusu ise tecrübeli sunucu ve oyuncu Willma Aslı Elles olacak.

Römer’de basın açıklaması

Frankfurt Belediyesi Römer’de yapılan ve Festival sorumlusu Özge Özdemir’in yönettiği 17. Frankfurt Türk Film Festivali Basın Toplantısı’nda Frankfurt Filmhaus Müdürü Ralph Förg, yıllardan beri festival yönetimi ile uyum içinde olduklarını vurgulayıp, festivalin olmazları arasına giren kısa film yarışması hakkında bilgiler verdi ve: ” Türk sinemasının son yıllardaki atılım ve başarılarını hayranlıkla izliyoruz. Türk fimlerinin uluslararası festivallerde topladığı ödüller bunu kanıtlıyor” dedi.

Ekibe ve sponsorlara teşekkür

Festivalin Frankfurt’un en önemli sanatsal etkinliklerinden biri haline geldiğini belirten Frankfurt Film Festivali Başkanı Hüseyin Sıtkı da, gönüllü çalışan ekip arkadaşlarına, sponsorlara ve ilk başta CineStar’a teşekkür etti.Festivalin Anasponsoru Yukatel firması Müdürü Esra Türnük’te festivale katkıda bulunmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Açılış filmi  “Ayla”

Hessen Eyalet Başbakan’ı Volker Bouffier, Hessen Eyaleti Bilim ve Sanat Bakanı Boris Rhein, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı ve  Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann, himayesinde gerçekleşecek festivalin açılış filmi 27 Kasım Pazartesi günü Frankfurt Cinestar Metropolis Sineması’nda saat 20.30’da Can Ulkay’ın yönettiği ” Ayla” filmi olacak. 1950 yılındaki Kore Savaşı’nda görev alan Süleyman Astsubay ile savaş meydanında bulup Ayla adını verdiği Koreli küçük bir kızın hikayesinin anlatıldığı filmin başrollerini Çetin Tekindor, İsmail Hacıoğlu, Ali Atay, Taner Birsel, Lee Kyung-Jin  Ozan paylaşıyor. Film öncesi filmde rol alan sanatçılarında olduğu bir kokteyl verilecek.

30 film gösterilecek

Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, uzun, kısa ve belgesellerle 30 filmin izleyiciye sunulacağını belirterek, “Bu yıl sinemamızı, biraz daha genişlettik. Sadece Frankfurt’ta değil etrafındaki şehirlerde de birer, ikişer film gösterilecek. Frankfurt ‘ta Cinestar Metropolis sineması yanında Frankfurt-Höchst Film Forum, Offenbach, Dietzenbach ve Langen kentlerindeki sinemalarda Türk filmleri gösterilecek. Hedefimiz Türk filmleriyle daha fazla kişilere, kitlelere ulaşmak” diye konuştu.

Kadınlar Hapishanesi  ve okulda da film gösterimi

Başkan Hüseyin Sıtkı, sosyal sorumluluk amacıyla Frankfurt’un en büyük kadınlar hapishanesi JVA Frankfurt ile Max Beckmann Okulu’nda da film gösterimi gerçekleştireceklerini aktararak, “Okulda genç kuşaklara, kader mahkumlarına ise mapushanede film göstererek,hem onları sevindireceğiz hemde Türkiye’nin ve Türk sinemasının tanıtımına bir katkı sağlamış olacağız” dedi. İsa DEVEÇEKEN / FRANKFURT               

YORUM ALANI

Yorum Yok